Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Buridanov magarac ili veštačko neopredeljivanje kao zla kob srpske politike

Komentari (108) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 četvrtak, 10 novembar 2016 02:42
Kao
sto vise puta napisah, stalno odlaganje, praceno priblizavanjem EU, a sve vise i NATO, da se odluci, da li treba da uopste ulazimo u EU i ,vezano sa time, da prihvatimo nasilno otimanje dela teritorije, otvara prostor za vecito vracanje iste politike (i KiM i EU, a zapravo ni KiM ni EU)od strane razlicitih protagonista i , mnogo vaznije, prostor da se sa EU trguje, po principu, mi vama KiM, vi nama ostatak Srbije, da sa njime radimo sta hocemo.Zato nije nimalo slucajno sto za 15 godina priblizanja EU, potpisivanja SSP-a, otvaranja poglavlja, korupcija i partijasenje rastu."Elita" ovo pitanje ne postavlja, jer su se u okvirima korupcije i partijasenja formirala neformalna pravila funkcionisanja, tipa "vazno je koga znas i u kojoj si partiji", zbog cega promene vlasti ne dovode i do promene u funkcionisanju sistema, vec samo do talozenja novih preko starih slojeva partijskih kadrova, kao i do formiranja oligarhijske klase, koja upravlja, politickim, ekonomskim, obrazovnim, kulturnim...
Preporuke:
32
0
2 četvrtak, 10 novembar 2016 02:59
Kao
...ali i svakim pojedinacnim zivotom.Sa druge strane, narodu i samom odgovara vecito odlaganje jasne odluke i mnogo mu je lakse da sve prebacuje na "pokvarene politicare", obmanjujuci samog sebe, kao da sam ne ucestvuje u njihovom izboru i izboru politike i tako saucestvujuci u obmanjivanju od strane politicara.Ta prica o "pokvarenim politicarima" omogucava da je u centru pozornosti stalno nacin vladavine, umesto politike, pa promene politicara ne donose i promenu politike, vec samo obnavljaju price o "pokvarenim politicarima", koji su "prevarili narod", sto dovodi do sve veceg broja apstinenata u glasanju, jer su "svi politicari isti"(sto je tacno, jer se pitanje politike i to EU integracija, ni ne postavlja), sto pokazuje da se ljudi odricu politickih sloboda, okrecuci se svojim svakodnevnim zivotima, cime sami sebe jos vise prepustaju u ruke politicara.Novo objedinjavanje opozicije, bez postavljanja pitanja o EU integracijama, predstavlja novo odlaganje i novo vracanje istog.
Preporuke:
10
3
3 četvrtak, 10 novembar 2016 07:20
Mi smo već platili cenu
Tokom raspada SFRJ,platili smo za Titovo političko prostituisanje.Razbili su nas kao zvečku! Samo je neoustaše zaštitila Nemačka a i oni su dosta platili. Nikolić je radi dolaska na vlast upotrebio titov manevar, voli Ruse a sledi zapad.Iako su u ratu pobedili partizani,dobrim delom smo bili i četnici. No,ta medjuratna kraljevina se izgleda jako bila ogadila narodu,baš kao i ova petooktobarska Srbija.Lukavi Englezi onda nadju lažne rusofile,buduće prevarante koji apsorbuju narodno nezadovoljstvo,a posle izdaju Rusiju. To sada radi Milo! To je namera i Vučića. Svi njegovi prijatelji gube na izborima:Merkel,Klinton,Toni Bler i klika, ali on ne odustaje od "pakta sa djavolom". Dakle on se opredelio. Narod baulja! Polit-prostitucija se projektuje na niže nivoe.Muško se proda za 250€ mesečno, a žene... i to ovi trpe,ili posle prsnu.Pogledajte elitu.Proruska živi ili na zapadu ili je skrajnuta.Natovci su u svim institucijama.
Preporuke:
32
5
4 četvrtak, 10 novembar 2016 09:51
Prečanin
"Politika neopredeljivanja"? Ta to se ranije zvalo kurvanje. Pa ondak neopredeljena dobije po njušci od obojice klijenata, jer se osećaju izigrani.Da li treba zameriti prevarenim klijentima što drže do sebe i ne daju da ih gori od njih šforta?
Preporuke:
27
3
5 četvrtak, 10 novembar 2016 10:10
Cviko
U tekstu više puta je upotrebljena reč "šizofreno". Ta šizofrenija ima svog gazdu? To je dete u "pantalonoma za odrasle". Njegovi monolozi su na nivou deteta. Vrhunac "mladalačke šizofernije" jeste tvrdnja, da se ni jednu sekundu nismo mešali u izbornu kampanju u USA. Dokaz su fotografije u stilu "lepi moj". Za bivšeg gradonačelnika Njujorka, kaže da je ne samo njegov prijatelj, već veliki prijatelj. Još malo pa će biti "Veliki Getsbi". Moram da ponovim, u politici nema prijatelja. Ko tvrdi da ima, taj u politici nema šta da traži. Kod nas u "izbornoj noći", u TV program, TV Bastilje, uvršteno je javljanje sa "Kraun plaže". Bilo je to ljigavo i krajnje malograđansko javljanje koje je završilo glasačkim fijaskom. Zašto ovo ističem? To javljanje bila je prava slika našeg političkog establišmenta koji je očito izgubio kompas. Takvi nas vode? Njima da date tri ovce na čuvanje, oni bi se izgubili. Sit sam ih.
Preporuke:
49
1
6 četvrtak, 10 novembar 2016 10:48
Vuciceva "ravnoteza"
Vucic hoce da nam Rusi poklanjaju I kupuju "Fiat"
automobile, a Zapadu da poklanja I daje subvencije, sve zarad da bi ga hvalili I tapsali po ramenu.
Vucic radi sve protiv Rusije I Srbije.
Njegove SNS-ovce ne racunam, jer oni oonog momenta kada Vucic ode sa politicke scene, napustice SNS I prikljuciti se vladajucima.
Preporuke:
46
1
7 četvrtak, 10 novembar 2016 10:54
milisav
Država je zatvore iz dobrih starih vremena zamenila porukom široko vam polje nezadovoljni građani. Ko misli drugačije, a ne sviđa mu se da živi od vazduha ili nema kakvu prišteđevinu ili jednostavno ne ume da pliva u mulju i neće da se ponižava, može da ide "trbuhom za kruhom," ili da ćuti i svaki dan od ovih istih manje više na vlasti sluša - sedi disi, ni za disi nisi. Pošteno? Istina uvek postoje izuzeci koje iz nekih razloga ne diraju i kada pričaju sve suprotno od onog što se očekuje. Pozicija elite se jednom stekne, a nikad ne izgubi baš kao i kruna. I tako unazad dobrih dvadeset i kusur godina. Vremena se menjaju, oni opstaju - što vredi traje(?), a narod kao narod kratko pamti, gotovo da ga uopšte više ne interesuje šta pričaju lažovi. Sve je isto, samo nekih nema. Evolucija mozgova je fenomen baš kao i odliv mozgova. Neka, tako treba.
Dobra analiza izbora u Americi, sve je manje više poznato i ispričano milion puta na različite načine. Samo kakve vajde?
Preporuke:
24
0
8 četvrtak, 10 novembar 2016 14:00
Popu pop i bobu bob, reci otvoreno
Nije ovo "neopredeljvanje" vestacko nego LAZNO i IZDAJNICKO, i to treba reci otvoreno.
Preporuke:
22
0
9 četvrtak, 10 novembar 2016 14:29
unger
vlast se jeste odlucila i napravila izbor i to se nazire i mozda je izbor pogresan ili poguban.
ali i ako su nekompetentni i nedorasli za donosenje odluka u ovom trenutku-nije problem kod njih niti odgovornost.
narod je BIRAO i IZABRAO sadasnju vlast.
a da li je spreman da plati cenu i podnese toliku kolicinu rizika -drugo je pitanje a i nema se pravo zalbe.
Preporuke:
12
3
10 četvrtak, 10 novembar 2016 14:43
sedenje na dve stolice
je omiljeni sprski sport.U glavnom nisu u tome uspesni ali istrajavaju.Usled toga i imaju,u skladu sa svojim shvatanjima i potrebama, vlast kakvu i zaslužuju.A posledice izbora svakako stižu na naplatu pa bilo dobre ili loše.Istorija kaže da su uvek bile katastrofalne.Pa ko neće da uči......
Preporuke:
10
1
11 četvrtak, 10 novembar 2016 14:43
sedenje na dve stolice
je omiljeni sprski sport.U glavnom nisu u tome uspesni ali istrajavaju.Usled toga i imaju,u skladu sa svojim shvatanjima i potrebama, vlast kakvu i zaslužuju.A posledice izbora svakako stižu na naplatu pa bilo dobre ili loše.Istorija kaže da su uvek bile katastrofalne.Pa ko neće da uči......
Preporuke:
5
1
12 četvrtak, 10 novembar 2016 14:52
Magarac je vezan tako da samo gleda EU sargarepu dok ne crkne
Nismo mi Buridanov magarac izmedju Rusije i EU, to uporedjivanje uopste ne stoji, vlast 100% kleci pred Zapadom i svi to znaju.
Drugi su razlozi sto nas nece i sadisticki drze u klececem stavu dok nas "od pozadi" potpuno ne opljackaju, i rasture po germanskom planu. Tek onda ce mozda birkati, ali mi imamona vlasti ucenjene kvislinge koji beskrupulozno lazu samo ovaj narod i pod kojima Srbija i Srbi NESTAJU.
Preporuke:
20
1
13 četvrtak, 10 novembar 2016 15:17
Zemunac
SA gubitkom izbora u SAD,nas premijer ostao je bez DIREKTNIH nalogodavaca!Djulijani mu je mozda i poznanik i neki kontakt sa gdinom Trampom,ali on BIO i ostao pod pokrovitreljstvom Fondacije Klinton i gdina Sorosa,a to su direktni neprijatelji gdina Trampa!Ako SAD promene kurs prema gdinu PUTINU,to je i nasa sansa da budemo neutralna zemlja,bez ucena SAD I EU KAO SADA i dovedemo karakterne ljude na vlast!A ako jos iz SAD puste NIZ VODU naseg VELIKOG VODJU,mozda dolaze i bolja vremena!DA su hteli da ga ubiju,UPOTREBILI bi DRON,A NE STARU "ZOLJU" IZ DOBOJA!NO pobeda gdina TRAMPA ga je isakreno sokirala,gore od laznog atentata sada treba iskoristiti situaciju da oslobodimo Srbiju od vlasti bata i kumovama kao na Siciliji!DOLE MARIONETSKA VLADA!
Preporuke:
29
1
14 četvrtak, 10 novembar 2016 16:10
šta to beše humanizam i država jednakih mogućnosti
Danas najbolje prolaze oni koji sede na hiljadu stolica, to se odnosi na političare svih boja. Dobar za sebe, ne znači u nas dobar za državu (već štetan za državu), mada bi bilo normalno da je to tako u - normalnoj državi.
Oni koji su istinski neutralni su u ćorsokaku, i neupotrebljivi su. Svako mora da igra na neku prevarantsku kartu da bi opstao, jer je čovek čoveku vuk - uglavnom. Nema neutralnosti ni u životu ni u politici danas, jer je politika danas jedan veliki bisnis, hteli mi to ili ne da priznamo. I ko to ne uviđa ima problem sa sobom. Laž i licemerje svuda. Mnogi tvrde da svašta umeju i mogu dok ne dođu na vlast. No kada dođu na vlast vrlo brzo shvate naše tzv.kompradorske elite, koje možda nisu želele to biti da teoretski lepo zvuči, ali..., i to tako traje i trajaće dok se na globalnom planu nešto ne promeni, sve ostalo je trla baba lan za lep honorar. Lepo je biti antikolonijalna elita u opoziciji,uz malo snalažljivosti bez želje da dođe na vlast.
Preporuke:
10
1
15 četvrtak, 10 novembar 2016 16:35
Dragan, Katun
Ne treba se u nedogled čuditi i od ovih očekivata bilo šta pozitivno, treba stvarati institucijalni otpor-saberite se, ima Vas.
za autora:da li ste još uvek u ovom DSS?
Preporuke:
12
1
16 četvrtak, 10 novembar 2016 17:31
Moguće samo u Srbiji: Magarac a puzi
Sa Vučićem se ne korača ni prema istoku, ni prema zapadu... Sa njim se puzi i ka istoku i ka zapadu. Jasno iz navedenih primera u tekstu. Ipak imam utisak da je najvičniji puzanju ukrug tj. regionalno. Od Tačija i Đukanovića do Bakira i Kolinde.
Preporuke:
15
0
17 četvrtak, 10 novembar 2016 18:37
Comment ca va?
Srbiju vode stupidni poluidioti.
Preporuke:
14
0
18 četvrtak, 10 novembar 2016 19:11
namćor
A ja bih postavio veoma ozbiljno pitanje: Ko je i na koji način omogućio da PLATI da bi se slikao sa Klintonom, onako, kao puž golać..a da ga Klinton pri tom, sa podsmehom tapka po ramenu? U pitanju je nekoliko miliona dolara (to je bila "tarifa" Klintonovih). Kome je UZEO taj novac, za samopromociju i KOCKANJE! Gde je transparentnost u tome? Ja ozbiljno kažem da je to razlog za krivično gonjenje! I to se NE SME zaboraviti niti gurati pod tepih.....JER TOLIKO JE OČIGLEDNO!
Nije on od svojih "120.000 dinara plate" uštedeo te pare, već je MORAO da ih uzme od države.
Pobogu, jednom da se podnesu računi! A ne da napada jadne ljude bez posla koji primaju socijalnu pomoć ili dečiji dodatak! DOSTA VIŠE!
Preporuke:
28
0
19 četvrtak, 10 novembar 2016 20:12
Student
Oduvek me je zapanjivala sklonost naših analitičara koji govore o propasti Zapada da zanemare mogući i očekivani vremenski okvir te propasti. Nijedno carstvo, i nijedna civilizacija, koji su trajali i uspinjali se koliko Zapad, nisu propali preko noći i potpuno. Naprotiv, propadanje je oduvek bilo proces postepenog, bržeg ili sporijeg, slabljenja i opadanja, i tako će biti u slučaju Zapada.

Druga velika greška analitičara leži u tome što ne uviđaju da će čak i taj oslabeli Zapad, koji se povlači iz Afrike, Indije, Kine itd. i dalje biti regionalna sila u Severnoj Americi i Evropi kojoj Srbija pripada, sigurno još par decenija, a možda i duže. To vreme Srbija ne treba da provede konfrontirajući se sa Zapadom, jer bi je to uništilo do mere da nove sile koje budu stupile na prostor Evrope neće biti zainteresovane za srpski narod prosto zato što će on biti preslab i malobrojan da bi se preko njega ostvarili njihovi interesi u Evropi.
Preporuke:
12
6
20 četvrtak, 10 novembar 2016 20:14
Student
Da rezimiram, poenta mog komentara je da se Srbija ne sme opredeljivati prerano i preuranjeno pošto će je to koštati mnogo skupo.
Preporuke:
8
8
21 četvrtak, 10 novembar 2016 22:16
namćor
Student...rekao bih da si, ipak, još uvek, samo student. Ali, u istoriji postoje i drugačiji (sličniji) primeri...Naploeonovo carstvo, Hitlerov rajh. Obe su bile praktično vladari (bar zapadnog) sveta i propali jako brzo. Razmisli o tome: Imperije koje su se sporo i dugo stvarale, dugo su i trajale. Imperije koje su nastale na brzu-brzinu, isto tako su i propale. A Američka hegemonija je nastala posle drugog svetskog rata, trajala kratko (istorijski gledano) i sada se brzo urušava. Tako da nema govora o sporom gašenju Imperije. Postoji jedino dilema, jer današnja tehnologija to dozvoljava, da li će u svoju propast povući i sve nas. Ranjeni lav je najopasniji..
Preporuke:
9
4
22 četvrtak, 10 novembar 2016 23:15
Zvonimir Bgd
Ne bih uporedjivao tzv."neutralnost" nekadasnje Brozove politike i toboznje danasnje "neutralnosti". Mislim da se radi o sasvim razlicitim pojavama u potpuno razlicitim medjunarodnim okolnostima. Ovde nema mesta da to dokazujem. Istorija je dosta toga vec objasnila.

Nesto drugo bih ovde. U vezi sa autorom i njegovim opredeljenjima. Njegov tekst ima poentu i na mestu je svaka kritika aktuelne srpske vlasti. Medjutim, treba postaviti pitanje i onih koji su do pre desetak i vise godina bili zagledani i usmereni samo na jednu, zapadnu stranu, a onda se premetnuli, sabrali i shvatili pogubne posledice takvog pogresnog opredeljenja za Srbiju. Danas su se pretvorili u neku novu vrstu "neutralaca".
U takve spada i autor teksta.
Preporuke:
10
0
23 četvrtak, 10 novembar 2016 23:20
Student @namćor
Prvo, slažem se da je ranjeni lav najopasniji.

Drugo:

Razmisli o tome: Imperije koje su se sporo i dugo stvarale, dugo su i trajale. Imperije koje su nastale na brzu-brzinu, isto tako su i propale.


Ja sam to slično i formulisao u svom komentaru:

Nijedno carstvo, i nijedna civilizacija, koji su trajali i uspinjali se koliko Zapad, nisu propali preko noći i potpuno. Naprotiv, propadanje je oduvek bilo proces postepenog, bržeg ili sporijeg, slabljenja i opadanja, i tako će biti u slučaju Zapada.


Zapadne sile, tj. zbirno Zapad, predstavljaju vodeće svetske sile već vekovima, a one su trenutno udružene u EU i NATO. Amerika je najmlađa od njih, i najmoćnija, a svoje mesto je počela da zauzima za vreme 1. svetskog rata, dodatno se uzdigla tokom Drugog, i afirmisala kao svetski hegemon padom SSSR-a. Njen uspon kao svetske sile trajao je skoro jedan vek, nakon što je skoro toliko vremena provela gradeći se kao regionalna sila.
Preporuke:
8
1
24 četvrtak, 10 novembar 2016 23:29
Student @namćor
Zato verujem da će slabljenje Amerike, koja je definitivno prošla svoj zenit, trajati još dugo dok se ne okonča, i dok se SAD ne vrate na nivo regionalne sile. Ne isključimo unapred mogućnost da će SAD proći kroz cikluse revitalizacije i obnove, tj. da će imati još nekoliko perioda uspona i stabilizacije dok se proces propadanje ne bude dovršio.

Uostalom, čak i poražene i svrgnute s trona, velike imperije uglavnom ostaju moćnije od mnogih malih naroda i zemalja koje delimično ostaju u njihovoj sferi interesa, u zavisnosti od toga kako se preraspodele karte.

Zato nije mudro da Srbija sada ustaje protiv Zapada (EU/NATO). Mi smo im suviše geografski blizu, a nove sile su suviše daleko da bi zvanično raskidanje sa Zapadom prošlo bez ozbiljnih posledica po nas. Bojim se da, demografski, moralno, novčano i na svaki drugi način iscrpljeni, mi ne možemo da podnesemo konfrontaciju.
Preporuke:
5
0
25 četvrtak, 10 novembar 2016 23:36
@Student
Srbija nije neopredeljena, ona ide ka EU i NATO.Neopredeljena je u odnosu na Rusiju, ali ne i u odnosu na Zapad.Neopredeljenost sluzi da se kamuflira priblizavanje onima koji bi nas jednog dana mogli uvuci u sukob sa zemljama sa kojima nemamo nikakve nesuglasice ili smo, cak, prijatelji, poput Rusije.Neopredeljenost je i izvor unutrasnjeg propadanja, jer zarad stvaranja nezavisnog Kosova EU prihvata i podstice korupciju i partijasenje u Srbiji, koji su izvor bezakonja i negativne selekcije, cije cemo posledice tek osetiti u buducnosti.Neopredeljenost je uzrok vecitog vracanja istog na vlasti, bez obzira na personalne i stranacke promene.Austro-Ugarska je 1914 bila imperija, a 1918 turisticka destinacija, a nestale su i Ruska imperija i Otomanska.SSSR je 1990 bio supersila, a 1992 nije vise postojao.Istorija ima pravilnosti, samo ako ljudi nista ne cine.
Preporuke:
6
3
26 petak, 11 novembar 2016 00:07
teletabis
Ko je rekao Buridanov Vučić?
Preporuke:
6
0
27 petak, 11 novembar 2016 00:32
Zvonimir Bgd @ Student
Komentari su vam stalozeni i promisljeni. Ipak, s moje tacke gledista vas zakljucak kao da gubi iz vida par cinjenica:

- ozbiljne posledice po nas su vec poodavno pocele i to narocito posle odluke da prestane svaka konfrontacija;
- ono sto bi vi nazvali konfrontacijom sa Zapadom bilo bi, zapravo, konfrontacija sa nametnutim ucenama i direktivama koje postepeno vode unistenju drzavne i narodne celine, dakle u autodestrukciju;
- aktuelna vlast u Beogradu ne da izbegava konfrontaciju sa Zapadom, vec mu ide na ruku opasnom politikom podnosenja sopstvene zrtve u ime moguceg "odobrovoljenja" siledzije koji ne odustaje od svojih ciljeva. Ovakva politika se kroz istoriju pokazala nemogucom misijom, jer siledzija popustanje zrtve na terenu njenih vitalnih interesa, ne dozivljava kao ustupak, vec kao dodatnu slabost koju ce jos jace eksploatisati.
- demografska, novcana i svaka druga iscrpljenost ne sme dati alibi za samounistenje. Spas se MORA traziti na drugoj strani.
Preporuke:
11
4
28 petak, 11 novembar 2016 03:34
Student, anonimnom komentatoru
Otomansku imperiju su još u 19. nazivali ,,Bolesnikom na Bosforu". Njen formalni nestanak u Prvom svetskom ratu je bio poslednji čin u procesu slabljenja i propadanja, koji je počeo znatno pre toga.

Rusko carstvo je bilo veoma zaostala zemlja, koja je vekovima kasnila sa ukidanjem feudalnih odnosa, i koje je implodiralo i bilo uništeno iznutra baš zato što je bilo prožeto procesom propadanja i slabljenja.

Austro-Ugarska je takođe bila zagazila duboko u taj proces. Berlinski kongres, koji je Evropi dao decenije mira, produžio je austrougarsko propadanje (možemo reći i rusko i tursko), čiji je najjasniji znak poraz od Pruske u borbi za nemačko ujedinjenje.

Ni SSSR se nije raspao za kratko vreme. Njegovo slabljenje i opadanje njegove globalne moći takođe su bili vidljivi i pre formalnog nestanka.

Srbija je, nažalost, slaba iznutra i zato je slaba spolja, a čak je i naša propast postepena po svojoj prirodi.
Preporuke:
3
3
29 petak, 11 novembar 2016 03:43
Student, Zvonimiru
I naše propadanje je proces. Sada osećamo posledice nekih poteza koje su Srbija i ostale države koje su ostvarivale interese u Srbiji i njenom susedstvu, povlačili pre par decenija.

Konfrontacija sa Zapadom, o kojoj govorim, i za koju sam uveren da se mora izbeći, jeste strateška i sastojala bi se od formalnog odustajanja od EU, raskidanja odnosa sa NATO, ukidanja svih sporazuma sa tom alijansom, i vojnog i ekonomskog svrstavanja uz Rusiju i/ili Kinu uz, možda, dozvoljavanje tim silama da izgrade vojne baze na našoj teritoriji. To je alternativa zapadnom putu, i ne bi prošlo dugo, a Srbiju bi stigao strahovit odgovor po ukrajinskom scenariju.

Posle svega što smo preživeli u poslednje vreme, to je poslednje što nam treba. Naš apsolutni prioritet mora biti pozitivan prirodni priraštaj, a u slučaju političke krize, građanskog rata, i ubrzanog propadanja ekonomije koja zavisi od zapadnih fondova i kompanija i koja bez njih ne može, Srbija se neće održati kao društvo.
Preporuke:
2
3
30 petak, 11 novembar 2016 03:45
Student, Zvonimiru
Dakle, Zapad je manje zlo, a onda kada njegova moć toliko oslabi Srbija će lako naći nove strateške saveznike ako bude korisna. A neće biti korisna ako je pre toga Zapad uništi.
Preporuke:
4
4
31 petak, 11 novembar 2016 07:18
Mi već pišemo latinicom
Mi smo već platili cenu.
Mi već dobrovoljno pišemo njihovom latinicom.Sve sa Zapada nam je draže od svoga. Mi smo se davno opredelili za taj Zapad. Kada je neko ,čuo rusku pesmu na srpskom radiju?
Preporuke:
2
5
32 petak, 11 novembar 2016 10:40
moje mišljenje
Ako posmatramo isključivo Vučićevu "politiku" kao prozapadnu, onda je jasno da je ta podanička politika štetna i veleizdajnička. Naravno ni neke prethodne nisu bile mnogo bolje. Ali nekonfrotiranje sa zapadom ne znači ultimativno postupanje po naređenju! Nemačka je poražena u drugom svetsko ratu pa je opet sila broj jedan u Evropi, i po svemu sudeći još će to biti za našeg života mada se zna da je SAD glavni kreator evropske politike. Stvari se na globalnom nivou odvijaju kao proces i sve se menja, Kina je trenutno u usponu, ali šta će biti za sto godina niko ne zna. Mi smo mala i opustošena zemlja i nije nam potrebno konfrotacija ni sa jednom veliko silom, ali nam je potreba oslonac. Uostalom građani bi se o tome trebali izjasniti na referendumu. Naša "neutralnost" se svodi na čerupanje Srbije, ako daš baćuški onda moraš i velikom bratu - i obrnuto(zašto ne reći?) - to nije mudra politika. A to upravo proizilazi iz autorovog teksta.
Preporuke:
3
1
33 petak, 11 novembar 2016 10:46
el srbinjo
"američki ambasador nazvao terminiologijom koja se koristi za označavanje duševnih bolesti"

on je poslednji koji bi trebao da priča o duševnim bolestima u srbiji. za ostalo u tekstu nemam primedbu. odlično.
Preporuke:
1
1
34 petak, 11 novembar 2016 12:20
Oprem dobro
Desice se da ce sve zemlje oko nas koje su prednjacile u dodvoravanju Evroatlantskim osvajacima, preleteti na suprtotnu stranu pre nego sto Srbija shvati gde se nalazi. Gradjani dobro shvataju, ali vlastodrsci kao da su drogirani. Jos pre najmanje 10 godina je trebalo napustiti politiku priblizavanja EU, razvijati sopstvene resurse i priblizavati se Rusiji, Kini, Indiji i Sitskom polumesecu. To je bilo sasvim realno. Cekati vreme promene ravnoteze odnosa u svetu i imati spreman Kosovski odred za brze intervencije. Sve politicke subjekte koji su prodali suverenitet i buducnost Srbije radi EU sarenih laza od 2000. na ovamo treba najostrije osuditi. Na kraju krajeva, doci ce od oporavka Srbije i povratka u njene istorijske okvire, ali ce to Srbiju mnogo vise ljudskih zivota kostati. Dakle nepotrebno ce se ginuti. Kako se onda taj zlocin koji su pocinili prvo DS, a sada cini SNS onda zove ? Ugrozavanje cega?
Preporuke:
4
0
35 petak, 11 novembar 2016 16:06
Miroslav Đukić
Nedoraslim vođama koji Stradiju tvrdoglavo vode u ponor pristaje poslovica: "Zlo govedo - doveka june".
Preporuke:
2
0
36 petak, 11 novembar 2016 16:54
Majstor Bob
Buridansko politikanstvo je ovde na snazi još od 1918, od prve prelomne tačke srpskog idiotizma.

Sad, ko mi kaže da nisam u pravu, neka se seti miliona žrtava.. ili, živeli kroati i komunjare! Srbi su zaslužili da pocrkaju, jer samo najgori ološ može da voli kroate i komunjare.

Ovde ima nekih kojima je ime "Jugoslavija", "Staljin", "tito", i to su kao neke patriote?!

Njihovo je ime jasno: komunoustaše.
Preporuke:
4
2
37 petak, 11 novembar 2016 19:45
@Student
Kada neka imperija ili drzava propadne, onda se retroaktivno nalaze uzroci i produzavaju u proslost, produzavajuci i propadanje.Prospektivno, niko ne vidi propadanje, osim da se retrospekcija prenese na buducnost i stvori privid pravilnosti u istoriji, koja vazi za svaku imperiju, tj. drzavu.Da Amerika sutra propadne reklo bi se da je dugo propadala.To da ce Amerika "jos dugo propadati" uopste nije izvesno.
Preporuke:
3
3
38 petak, 11 novembar 2016 21:54
DrJelaBisic
Nije u pitanju Buridanov magarac,vec"pomoz Bog carsijo na sve 4 strane"i "pitomo jagnje dve majke sisa".Svi bi da kopiraju JBT,ali taj istorijski momenat je prosao.A I nasa oopulacija je takva:hteli bi sa Rusima,da ih ovi pomazi,a da rade na Zapadu.Ista logika.
Preporuke:
0
0
39 subota, 12 novembar 2016 00:55
Student, anonimnom komentatoru
Iako više nije u poziciji da samostalno odlučuje o budućnosti sveta, Amerika nikako ne može da se smatra propalom silom, niti silom koja će ubrzo izgubiti svu svoju moć.

Ni Britanija nije više ono što je bila između 2 svetska rata, pa je opet moćnija od većine zemalja u svetu uprkos tome što njeno slabljenje traje decenijama.

A propadanje jeste proces, to što ga ljudi koji žive u periodu propadanja ne primećuju najbolje može da se objasni teorijom o istorijskim procesima dugog trajanja, koju je formulisao Fernan Brodel. Ljudi nisu svesni da žive u istoriji, ili da je određeni događaj kojem su prisustvovali istorijska prekretnica. Tek je sa izvesne distance moguće uočiti istorijski proces i njegove faze, iako svakako postoje pojedinci koji sa manje ili više uspeha dostižu svest o tome da su deo istorije dugog trajanja.

Uostalom, ja se nisam toliko vezao za Ameriku, već sam govorio o Zapadu i tome da će njegova dominacija još dugo vremena biti aktuelna u Evropi i Severnoj Americi.
Preporuke:
5
0
40 subota, 12 novembar 2016 03:19
@Student
Dominacija Zapada pociva na izvozu unutrasnjih napetosti u svet.Nije nimalo slucajno da su na granicama EU, zemlje, nesudjenog, Mediteranskog partnerstva, zemlje Istocnog partnerstva, sukobi.EU nije ono sto tvrdi da jeste, ekonomski, kapitalisticki raj i unutrasnju homogenizaciju mora da postize proizvodnjom neprijatelja.Kontrola Severne Amerike i Evrope, za Zapad, nije dovoljna.Sto je veci rascep izmedju naroda i elite, to su tesnije veze izmedju "svesti" i istorijskih procesa.Za elitu, istorija nije nikakav proces, vec njena slobodna odluka.Za one izvan istorije, potcinjene, nedelatne, istorija je proces sa tesko uhvatljivim zakonitostima i predvidjanjima.Za vladajuce grupacije, istorija je slobodan cin, za potcinjene, naknadna svest.Zato je Marks istoriju i nazivao praistorijom.Propadanje je proces samo ukoliko ljudi nista ne cine, vec cekaju, sto je Vas savet, da sacekamo jos par vekova, kao da smo drvece, da vidimo sta ce se dogoditi.
Preporuke:
4
0
41 subota, 12 novembar 2016 13:17
DrJelaBisic
Imala sam macku,vrlo milu zivotinju,koja,kad nesto zabrlja pa je pojurim,pobegne pod krevet.Ona ispod kreveta,cuti jadnica,a ceo rep joj napolju,van kreveta.I ja,naravno,prihvatam"igru",I pravim se da je ne vidim.Kao-trazim je po kuci.Tako I Srbi-sakriju se pod krevet,svako(I Istok I Zapaf,i svi ostali)vide o cemu se radi,samo Srbi mudro cute.Misle da suu pametni,tahanstveni I da ih niko nije provalio.Diplomate.Neutralci.Zato nas niko ozbiljno ne snvata,smatraju nas prevrtljivcima I losim saveznicima,od kojih mozes nesto da izvuces samo ako ih stisnes.
Preporuke:
1
2
42 subota, 12 novembar 2016 16:18
Student, anonimnom komentatoru
Dominacija Zapada pociva na izvozu unutrasnjih napetosti u svet.


Slažem se, i dodajem tome veliku vojnu moć Sjedinjenih država.

Kontrola Severne Amerike i Evrope, za Zapad, nije dovoljna.


Nije zato što žele svetsku dominaciju, ali kako će druge sile ojačati u meri dovoljnoj da ih bude nemoguće kontrolisati istovremeno, Zapad će morati da se povuče iz određenih delova sveta, ali će u svom okruženju, u svom geografrskom i civilizacijskom jezgru i njegovoj okolini ostati dominantna sila. To jezgro čine Angloamerika, Zapadna i delovi Srednje, Severne i Južne Evrope. Srbija se nalazi u toj okolini.

Za elitu, istorija nije nikakav proces, vec njena slobodna odluka.


To što elita istoriju shvata kao posledicu svoje volje, ne znači da i sama elita, nesvesno, nije deo (dugotrajnih) istorijskih procesa koje ne može uočiti upravo zato što se u njima nalazi (la longue durée kod Fernana Brodela).
Preporuke:
4
0
43 subota, 12 novembar 2016 16:27
Student, anonimnom komentatoru
Propadanje je proces samo ukoliko ljudi nista ne cine, vec cekaju,


Mnogo toga zavisi od definicije propadanja, tj. slabljenja. Velikim imperijama je propadanje sudbina upravo zbog univerzalnosti i apsolutnosti koje žele dostići: univerzalnosti u smislu da ceo svet osećaju kao svoj i težnje da ih ceo svet prihvati, apsolutnosti u smislu da budu jedine, konačne, svemoguće i neprikosnovene imperije. Prvo slabi njihovu unutrašnju koheziju (videti teoriju assabiyah Ibn Halduna), drugo ih dovodi do imperijalne prenapregnutosti, tj. pokušaja da kontrolišu mnogo više nego što realno mogu. Uništava ih, dakle, ono što ih vuče napred. Dodajmo tome unutrašnje borbe za moć, i eto recepta.
Preporuke:
4
0
44 subota, 12 novembar 2016 16:34
Student, anonimnom komentatoru
sto je Vas savet, da sacekamo jos par vekova, kao da smo drvece, da vidimo sta ce se dogoditi.


Ne smemo (preuranjeno) ulaziti u konflikt sa Zapadom i svrstati se uz druge sile, inače ćemo proći kao kmet Siman pošto smo u neposrednom susedstvu Zapada i lako bismo pali pod političkim, ekonomskim i vojnim pritiskom, a alternativa u vidu Rusije i Kine jeste predaleko. Čak i da Srbija uspe da pruži otpor Zapadu neko vreme, to bi bilo po suviše velikoj ceni, uz opasnost da prođemo kao Sirija i Ukrajina, koje su uništene države, mada verujem bi Srbija najpre bila slomljena politički i ekonomski.

Dakle, ovo nije trenutak za svrstavanje uz strateške neprijatelje Zapada. Umesto toga, Srbija treba da radi na unutrašnjem uređenju, na kvalitetu života svojih građana, na jačanju domaće privrede, nauke, zdravstva, školstva, na postizanju pozitivnog prirodnog priraštaja... to ne traži konflikte, već drugačije shvatanje države.
Preporuke:
5
1
45 subota, 12 novembar 2016 16:38
Student, anonimnom komentatoru
To drugačije shvatanje države mora raskrstiti sa uvreženim shvatanjem o tome da je naša sudbina da ponavljamo borbu sa Otomanskim carstvom i Habzburškom monarhijom.

Glavni motiv naše države ne sme dolaziti spolja, već se mora pronaći unutra, u samom društvu, u svemu onome što sam naveo u prethodnom komentaru. U suprotnom, Srbija neće dočekati promenu geopolitičke scene iz prostog razloga što će je napustiti skoro svi mladi i radno sposobni, a oni koji ostanu niti će umeti da vode državu, niti će ih biti dovoljno.
Preporuke:
5
1
46 nedelja, 13 novembar 2016 00:06
@Student
Ponavljam, mi NISMO NEUTRALNI, mi idemo ka EU i NATO i sa tim ciljem se uredjuju unutrasnji odnosi, preuzimaju se njihovi standardi, o ustavima odlucuju venecijanske komisije i zato ne mozemo da uredimo unutrasnje stanje, jer je glavni cilj EU stvaranje nezavisnog KiM i da bi ga ostvarila, prihvata korupciju i partijasenje u Srbiji, jer kako drugacije objasniti da za 15 godina pregovora i preuzimanja standarda EU, korupcija i partijasenje samo rastu.Vlast GLUMI NEUTRALNOST,ocigledno dobro, cim ima ljudi koji veruju da mi vodimo neutralnu politiku, odricuci se korak po korak KiM, uzimajuci ostatak Srbije kao nadoknadu.Sve o cemu pisete se vec dogadja.Mi smo propala drzava kao Ukrajina, ljudi odlaze decenijama.Ne mozemo se okrenuti unutrasnjem stanju, kada prihvatamo nadnacionalnu organizaciju,kao sto je EU, kao cilj i zato podredjujemo domace zakonodavstvo pravilima EU.I jos jednom, mi NISMO NEUTRALNI, jedino sto narod nije nista odlucio, mada vecina, mozda, i ne zeli.
Preporuke:
1
3
47 nedelja, 13 novembar 2016 00:45
Deki
Da su nam preci biti ovako neodlučni teško bi nam i gaće ostale
Preporuke:
1
1
48 nedelja, 13 novembar 2016 01:12
Zvonimir Bgd @ Student
Ako se ne varam, za primer istoricarskog promisljanja navodite jednog od osnivaca francuske istoriografske skole analista. Napisao je obimno kapitalno delo o Mediteranu u doba Filipa II, a video sam na Sajmu knjiga da je u celini prevedeno na srpski jezik. Imao sam prilike da citam odlomke tog velikog dela na francuskom jeziku, kao i ponesto od Zaka Le Gofa.
Nisam u toj struci, ali mi se cini da se njihova teza o procesima dugog trajanja ne odnosi na pitanje o kojem diskutujemo. Brodel za primer navodi trgovacke brodove koji u zimu uplovljavaju u svoje luke, a na prolece isplovljavaju i ponovo krecu duz mediteranskih obala. I to tako traje... vekovima. Odnosi se prevashodno na ekonomski deo. Analisti su inace poznati po vracanju znacaja drustveno-ekonomskoj istoriji, nasuprot politickoj koja (jos uvek) dominira.
Ipak, i kod njih imate konstataciju o "zatvaranju Mediterana" od strane Arapa u trenutku njihovog naglog uspona. Za samo deceniju i po. A danas su procesi mnogo brzi.
Preporuke:
0
2
49 nedelja, 13 novembar 2016 12:23
DrJelaBisic
Prvo za Dekija:U pravu ste.Nasi pretci su imali jasnu ideju sta hoce:svoju drzavu,ma koliko mala bila,ma koliko bila predodredjena da bude igracka spoljnih faktora.Sve ostalo su bila pivremena resenja,manje ili vise nametnuta.AU monarhija je bila privremeno resenje,bolja od Tursk.Kad ste morali da birate-birali ste AU,a ne Tursku.Mada su odedjena prava u Turskoj bila veca,npr upotreba jezika.Medjutim,po svom mentalitetu,AU nam je bila bliza.Pri tom,prava koja su Srbi imali u AU monarhiji(pre svega mislim na girancare,koji su bili van feudalnog sistema)bla su velika.Imali su licnu,i nacinaonu autonomiju.Opet uz izvesna ogranicenja.Da li neko ovo kod nas danas proucava?Medjuti,cilj je uvek bio jasan,i nije se menjao:nezavisna drzava.Kad smo se tome cilju priblizili nepromisljeno smo,sentimentalno,primili "bracu" kolaborante I sve upropastili.Nasi pretci nisu bili neodlucni jer im je bilo jasno:ako hoce da njihovi potomci kuturoloski,mentalno,jezicki,religijski
Preporuke:
1
2
50 nedelja, 13 novembar 2016 13:15
DrJelaBisic 2
...budu kao oni-onda moraju da budu nezavisni.Ako vec moraju da biraju sta ce im biti potomci,Nemci/Madzari,Turci ili Rusi,birali su Rusiju a zatim Nemce/Madzare.Nasa braca,koja su mislla da ce,promenom religije,cuvati svoj nacionalni identitet,su se prevarili:razlika izmedju muslimana I onoga sto su I oni nekad bili je isuvise velika.Promena nacina zivljenja je morala da bude velika.Bez obzira sto su imali jezicku slobosu-oni su se izgubili,pre svga kolaboracijpm sa okupatorom.To je mnogo manjle bio sucaj sa AU:kad su se Srbi,u Velikoj seobi,naselili na te teritrije,one vec davno nisu bile srpske u pravom smislu,pa su zato Srbi dosli I ponudili svoje usluge, nisu bili okupirani u pravom smislu te reci.Uglavnom,kao zakljucak:malim narodima je potrebnija nacionalna drzava,jer su laksi za asimilaciju.
Preporuke:
0
2
51 nedelja, 13 novembar 2016 18:24
Student, Zvonimiru
Da, govorio sam o Fernanu Brodelu i analistima. Propadanje može da se smatra istorijskim procesom dugog trajanja, iako njegova priroda nije prevashodno društveno-ekonomska.

U slučaju Zapada, recimo, evropske sile su od svetskih postale regionalne, a svetski uticaj uspevaju da održe tek ujedinjene i tek u savezništvu s Amerikom. To je bio vekovni proces, i još uvek traje, a u pitanju je tek epizoda u propadanju Zapada, koji obuhvata mnogo više od Evrope. Čak i tako oslabljene, stare evropske sile su mnogo moćnije od svojih suseda u koje komotno možemo ubrojiti i Srbiju.

Jedini način da se Amerika slomi za kratko vreme jeste da drugi delovi sveta uznapreduju tolikom brzinom da tehnološki, vojno i ekonomski uspeju da je poraze, a to neće biti slučaj. To će trajati mnogo duže i moraće da sačeka ozbiljne unutrašnje konflikte u Americi, čiji se obrisi danas naziru.
Preporuke:
4
0
52 nedelja, 13 novembar 2016 18:50
Student, anonimnom komentatoru
Ponavljam, mi NISMO NEUTRALNI, mi idemo ka EU i NATO


Tu konstataciju nisam ni dovodio u pitanje.

i zato ne mozemo da uredimo unutrasnje stanje, jer je glavni cilj EU stvaranje nezavisnog KiM i da bi ga ostvarila, prihvata korupciju i partijasenje u Srbiji,


EU donekle toleriše korupciju i partijašenje, ali tu glavnu krivicu snosi naša politička elita, ako smem uopšte tako da je zovem, pošto ona radi sve te stvari, a ne EU. Mi možemo da sredimo unutrašnje stanje bez obzira na EU i KiM. Medicinske sestre mogu da budu ljubazne, profesori mogu da rade svoj posao, zakoni mogu da budu bolji, sudstvo može da bude nezavisno, privreda može da se pokrene... stvar je u tome što političkoj eliti i mnogima koji se šlepaju uz nju odgovara ovaj haos.
Preporuke:
5
0
53 nedelja, 13 novembar 2016 18:55
Student, anonimnom komentatoru
jer kako drugacije objasniti da za 15 godina pregovora i preuzimanja standarda EU, korupcija i partijasenje samo rastu.


Lako. Čim nema kazni, čim sudstvo i tužilaštvo ne rade svoj posao, i oni koji nisu skloni korupciji, koji ne žele da partijaše, vide da to može, i postepeno postaju deo takvog sistema, a oni koji su već takvi bili, osile se i postanu još gori.

Mi mnoge standarde EU preuzimamo samo na papiru. Recimo, Bolonju smo preuzeli samo na papiru, a u stvarnosti svaki profesor i fakultet imaju svoje tumačenje i svoju praksu.

Sve o cemu pisete se vec dogadja.Mi smo propala drzava kao Ukrajina, ljudi odlaze decenijama.


Ne dešava se sve što bi nas snašlo u slučaju konflikta sa Zapadom. Hoćete građanski rat? Političku blokadu zemlje? Ekonomske sankcije?

Ne mozemo se okrenuti unutrasnjem stanju, kada prihvatamo nadnacionalnu organizaciju,


Možemo.
Preporuke:
4
0
54 nedelja, 13 novembar 2016 19:29
svaka medalja ima dve strane
Evo jedno pitanje za rusofile. Nemam loše namere, naprotiv, samo razmišljam, šta će biti u Rusiji posle Putina, i ko je njegov naslednik dostojan njega?
Preporuke:
6
1
55 nedelja, 13 novembar 2016 20:35
Zvonimir Bgd @ Student
Srbija, naravno, nikada nije ni bila evropska sila. Nesto sto je licilo na njen uspon u tom pravcu bio je period vladavine kralja Milutina i sirenje tokom Dusanovog carstva. Iako su okolnosti pogodovale (slaba Vizantija), pokazalo se da je i to bilo KRATKOG daha. Zalomilo se u vreme nastupa nove sile sa Istoka (Osmanlije). Srbi su morali da se bore za goli opstanak, a kada su ponovo stekli drzavnost morali su da se "vezuju" za neku od evropskih imperija. Brojcano smo uvek bili manji narod, sto nije bez znacaja. To vezivanje nikada kao danas nije bilo sa onima koji im tu drzavnost oduzimaju!
Dugotrajno propadanje poznatih imperija je nesporna cinjenica, vi ste tu u pravu. Tesko izdahnu, jer po pravilu imaju siroku teritorijalnu bazu (ekonomske resurse) i veliki broj etnickih pripadnika (ne racunajuci podjarmljene). U slucaju SAD znacajna je i prekookeanska odvojenost. Vec od XIX veka procesi su brzi. Uspon i pad AU svega u pola veka. SSSR 70tak godina. SAD? EU? Videcemo...
Preporuke:
4
2
56 nedelja, 13 novembar 2016 20:51
@Student
Unutrasnje stanje mozemo da sredimo i bez KiM i bez Vojvodine i bez Sumadije, tako sto cemo ga svesti na unutrasnje stanje sopstvenog organizma, pa ziveti zdravo.Bez suvereniteta nema nikakvih zakona, ne insistira Nemacka bez veze na pravno obavezujucem sporazumu sa KiM.Posle 5. oktobra, popunjavanje institucija partijskim kadrovima je bilo imperativ, kako bi se uspostavila kontrola na Srbijom od strane Zapada, a posle toga to je samo inercija, kao u Crnoj Gori, gde je jedan covek bio i komunista i srpski nacionalista i evropejac i crnogorski nacionalista i na vlasti je 30 godina, ali je sve je to nebitno ako je po volji Zapada, jer Zapad trguje po principu partijama vlast, Zapadu ostvarenje njegovih ciljeve.Medicinske sestre mogu da budu ljubazne i u Nedicevoj Srbiji i moze i ekonomija da se unapredjuje i sta sa time.Oni koji su nasiljem, rizikujuci gradjanski rat, dosli na vlast 5. oktobra, a ciji je otpad Vas G-18++, sada plase Srbiju gradjanskim ratom.Morate se vise...
Preporuke:
2
5
57 nedelja, 13 novembar 2016 21:05
@Student
...potruditi da zaradite Vas sendvic ili sta vec Radulovic daje, nego sto mislite da cete spominjanjem rata i sankcija, tj. cuvenog "povratka u devedesete", koje su vec ispucale DS(SDS),G-17+,LDP i kompanija, izazvati kod , barem mene,lucenje pljuvacke i sakrivanje pod krevet.Sto se tice upotrebe Brodela u predizborne svrhe i gatanja o propasti Amerike, vidite kako je istorija za Vas samo igracka za dnevnu politiku, a za nekog je to delovanje misterioznih uzroka "dugog trajanja".
Preporuke:
1
5
58 nedelja, 13 novembar 2016 22:19
Student, Zvonimiru
Nije Srbija nikada bila evropska sila, slažem se s tim.

Videćemo koliko će vremena biti potrebno EU i SAD da dođu do kraja. Verujem da će EU ući u konačnu fazu propadanja pre SAD-a, a da će Amerika imati još par do nekoliko decenija više. Ne zaboravimo, u ovom trenutku je za Ameriku poraz što ne može da kontroliše ceo svet već mora da pusti Iran na miru. Ali taj poraz ne znači da Amerika ne može više da sprovodi i nameće svoju volju u drugim delovima sveta. Naprotiv. To što nemaju apsolutnu moć ne znači da nemaju užasno veliku moć, veću od svih drugih. Glavna namera mi je bila da u komentarima ukažem na to. :)
Preporuke:
5
1
59 nedelja, 13 novembar 2016 22:24
Student, anonimnom komentatoru
Unutrasnje stanje mozemo da sredimo i bez KiM i bez Vojvodine i bez Sumadije, tako sto cemo ga svesti na unutrasnje stanje sopstvenog organizma, pa ziveti zdravo
.

Odlazite u drugu krajnost. Ja to nisam rekao. Rekao sam da treba da se okrenemo sebi i vodimo računa da fizički opstanemo.

Bez suvereniteta nema nikakvih zakona,


Dovoljno smo suvereni da zakonima uredimo školstvo tako da profesori mogu da učeniku koji ima dvadeset jedinica i jednu dvojku zaključe jedan. Po ovom zakonu to nije moguće. Taj loš zakon, i mnoge druge, koji su štetni, uveo je naš parlament. Naš, a ne EU.

Posle 5. oktobra, popunjavanje institucija partijskim kadrovima je bilo imperativ, kako bi se uspostavila kontrola na Srbijom od strane Zapada,


Nisam tome prisustvovao, ali, koliko znam, Srbijom vedre i oblače partijski kadrovi već dosta dugo, čak je Arčibald Rajs o tome pisao u prvoj polovini 20. veka, znatno pre EU i 5. oktobra.
Preporuke:
5
1
60 nedelja, 13 novembar 2016 22:34
Student, anonimnom komentatoru
ali je sve je to nebitno ako je po volji Zapada, jer Zapad trguje po principu partijama vlast, Zapadu ostvarenje njegovih ciljeve.


Slažem se. Nikad nisam ni poricao da Zapad gleda svoje interese i da u svojoj interesnoj sferi traži pojedince koji će te interese štititi na račun svog naroda. Mudra vlast zna da nađe kompromis i da izvuče maksimum za svoj narod, i zna da nekada mora da se pristane i na manje zlo da bi se izbeglo veće. Ti strani interesi, dakle, niti obuhvataju ukupan život u Srbiji, niti se uvek moraju uvažiti. Oni ne mogu biti izgovor za nefunkcionisanje stvari koje se ne dovode u pitanje (školstvo, zdravstvo, borba za veći natalitet, privredni razvoj...)
Preporuke:
4
1
61 nedelja, 13 novembar 2016 22:39
Student, anonimnom komentatoru
Medicinske sestre mogu da budu ljubazne i u Nedicevoj Srbiji i moze i ekonomija da se unapredjuje i sta sa time.


Za početak, bolje bismo živeli i manje bi nas odlazilo odavde. Ne odustaju ljudi od zemlje u kojoj su se rodili i u kojoj su im porodica i prijatelji iz besa, već zato što i pored svega toga ipak u njoj ne mogu da vode pristojan i normalan život. Govorite o vraćanju KosMeta u okvir Srbije. Zapitajte se da li će za dvadeset do trideset godina uopšte ostati dovoljno Srba u Srbiji koji bi ne samo vraćali to Kosovo, već i očuvali ono što je od nje posle Kosova ostalo. Ako se hitno ne posveti pažnja životu građana, odgovor će biti prilično strašan i dobićemo ga direktno od istorije.
Preporuke:
4
1
62 nedelja, 13 novembar 2016 22:46
Student, anonimnom komentatoru
Oni koji su nasiljem, rizikujuci gradjanski rat, dosli na vlast 5. oktobra, a ciji je otpad Vas G-18++, sada plase Srbiju gradjanskim ratom.Morate se vise potruditi da zaradite Vas sendvic ili sta vec Radulovic daje, nego sto mislite da cete spominjanjem rata i sankcija, tj. cuvenog "povratka u devedesete", koje su vec ispucale DS(SDS),G-17+,LDP i kompanija, izazvati kod , barem mene,lucenje pljuvacke i sakrivanje pod krevet.


Nismo morali dugo čekati da u raspravi izbije manir tako čest u srpskoj politici: napadanje sagovornika umesto njegovih argumenata. Tako je odjednom G-18++ postao moj iako sa njim nemam niti sam imao nikakve veze, tako su i moji komentari postali motivisani sendvičem od Radulovića, sa kojim opet nemam niti sam ikao nikakve veze... :) Jako loš manir, jako loš potez u raspravi, ali ja se neću nastavljati na to, već ću i dalje govoriti argumentima, kao i do sada što sam.
Preporuke:
4
0
63 nedelja, 13 novembar 2016 22:52
Student, anonimnom komentatoru
nego sto mislite da cete spominjanjem rata i sankcija, tj. cuvenog "povratka u devedesete", koje su vec ispucale DS(SDS),G-17+,LDP i kompanija, izazvati kod , barem mene,lucenje pljuvacke i sakrivanje pod krevet.


Razmislite malo o sudbini Sirije, Libije i Jugoslavije. Srbija je već jednom prošla kroz sve to i ne treba joj da se opet. Država čiji su građani ovoliko nezadovoljni je laka meta za uvoz nemira. I veći narodi su padali... Ja bih voleo da se to izbegne, i to može da se izbegne. Imamo samo jedan život i ne moramo da ga proživimo u bedi i nekvalitetno. U prethodnom komentaru ste napisali da medicinske sestre mogu da budu ljubazne, a onda dodali: pa šta?

Medicinske sestre su samo metafora za opšte funkcije države i društva - možda vama ne smeta da živite i boravite u ovom haosu i bedi, možda nemate drugih problema sem brige o geostrategiji, ali milioni gladnih građana imaju i ja govorim misleći na njih i kvalitet njihovog života.
Preporuke:
4
1
64 nedelja, 13 novembar 2016 23:02
Student, anonimnom komentatoru
Sto se tice upotrebe Brodela u predizborne svrhe i gatanja o propasti Amerike, vidite kako je istorija za Vas samo igracka za dnevnu politiku, a za nekog je to delovanje misterioznih uzroka "dugog trajanja".


U predizborne svrhe srpsku istoriju koriste od kraja osamdesetih naovamo razne samoproklamovane patriote, koji su uspeli da izgube sve čega su bili samoproklamovani branioci, sve sem svojih fotelja, sigurnih i plaćenih radnih mesta u državnim agencijama i pristupa budžetu iz koga su zahvatali i obezbeđivali sebe i svoje potomke, dok je za to vreme običan narod živeo sve lošije. Toliko o istoriji i dnevnoj politici, čiji nesrećni prinudni brak traje i dan danas.


O propasti Amerike ne gatam, nego dajem analizu, i to na jedan odgovoran način. Činjenica što se ona ne uklapa u dominantan šablon razmišljanja nije razlog da se unapred odbaci i napadne. Iskrenija je nego stav da će Amerika propasti za dve godine zato što mi tako želimo...
Preporuke:
4
0
65 ponedeljak, 14 novembar 2016 00:40
@Student
G-18++ ste pohvalili kao jedinu za Vas prihvatljivu partiju, na jednom drugom komentaru, tako da se ne pravimo.Licno ste mi se obratili besmislenim pitanjem da li zelim gradjanski rat i sankcije, na koje ne znam ko ce odgovorit sa da, dakle potcenjujete me.SFRJ je bila zakonski uredjena, sa svim pravnim mogucnostima u ekonomiji, koje danasnja Srbija, u globalnom trzistu, nema, pa su ljudi odlazili i nastavice da odlaze, jer nam je namenjena uloga periferije kapitalizma i iz tog polozaja se, za pocetak, mozemo izvuci samo oslobadjanjem od politicke zavisnosti od Zapada, inace ce se sve tendencija odrzati i za 50 godina sa sve clanstvom u EU.Niste ponudili nikakvu "analizu", vec ste spekulacije par mislilaca o istorijskim procesima citirali za potvrdu Vaseg stava da ne treba nista da cinimo jos par vekova, dok Amerika bude propadala.Da li ce ona propasti sutra ili za hiljadu godina je nevazno za moj stav.Istorija upotrebljena da bi se reklo cekaj jos, ne cini nista, je uvek ideoloska.
Preporuke:
1
3
66 ponedeljak, 14 novembar 2016 00:52
@Student
Ono sto zauzimanje institucija od 5. oktobra i iz njega izniklo partijasenje, razlikuje od prethodnih oblika partijasenja (u kraljevini i komunizmu) je sluzenje stranom interesu, koji nastavlja da se ostvaruje u zamenu za prepustanje Srbije partokratijama.Konacno, borba protiv nasilja, kojim je oteto KiM, prava na etnicko ciscenje, koje Zapad nekima daje, borba za istinu, je vaznija od laznih osmeha medicinskih sestara i lazne zabrinutosti za Savamalu, dok vam desetine hiljada sunarodnika zivi u aparthejdu, a stotine hiljada su proterane iz svojih domova.Ima nesto i u moralu, nije sve u racunu kada ce Amerika propasti i osmehu.
Preporuke:
1
2
67 ponedeljak, 14 novembar 2016 01:05
Zvonimir Bgd @ Student
Ne vidim zasto bi se oporavak Srbije iskljucivo vezivao za model koji podrazumeva kompromis sa onima koji Srbiju uporno ciljano smanjuju. U svakom pogledu. Pa i u pogledu popravki koje nam oni sami preporucuju. Posebno je pitanje da li je sa takvima kompromis uopste moguc.
Vi ste, doduse, vec napisali razlog takvog promisljanja videvsi Rusiju i Kinu kao nesto "daleko". U geografskom smislu Sjedinjene Drzave su dalje od Rusije. Naravno, njihov uticaj nam je ne samo u susedstvu, vec i u nasoj sopstvenoj zemlji. Za sada mnogo veci nego ruski. Ja ne spadam u one koji bi da americko upravljanje zamene ruskim. Sustina je da se americki uticaj povuce, po mogucstvu i sasvim neutralise. Jer je po Srbiju poguban. Promena geopoliticke scene vec dobrano traje. Kao sto se scena menjala devedesetih, tako se menja i sada. Sa tom cinjenicom se sada treba uskladiti. To se ne postize nastavljanjem dosadasnje politike. Za pocetak, trebalo bi odlucnije zastupati SVOJE, srpske interese.
Preporuke:
0
1
68 ponedeljak, 14 novembar 2016 03:06
Student, anonimnom komentatoru
G-18++ ste pohvalili kao jedinu za Vas prihvatljivu partiju, na jednom drugom komentaru, tako da se ne pravimo.


Ja još uvek razmišljam za koga da glasam na predstojećim izborima, njih sam pohvalio da me najviše motivišu. Između toga, i optužbe za sendvič, ipak je prevelik korak. :)

Licno ste mi se obratili besmislenim pitanjem da li zelim gradjanski rat i sankcije


Pitanje nije besmisleno zato što treba da vam pokaže da su te opcije vrlo realne i moguće ako Srbija uđe u otvoreni konflikt sa Zapadom. Ako nećete posledicu, ne zalažite se za njen uzrok.

Evo ga moguć scenario:
- prvo bi se pokušalo smeniti vlast prozapadnim političkim frontom na relativno miran način.
- ako to ne bi uspelo, aktivirala bi se pitanja Vojvodina, Sandžaka, Preševske doline, Vlaha u Istočnoj Srbiji. Ovo uključuje moguće vojno okršaje.
- istovremeno bi Srbiji ukinuli kredite i za par meseci ne bi bilo novca za penzije i plate. Država bi kolabirala.
Preporuke:
5
2
69 ponedeljak, 14 novembar 2016 03:16
Student, anonimnom komentatoru
Niste ponudili nikakvu "analizu", vec ste spekulacije par mislilaca o istorijskim procesima citirali za potvrdu Vaseg stava da ne treba nista da cinimo jos par vekova, dok Amerika bude propadala.


Istorija je učiteljica života. Puna je primera malih naroda koji su prošli loše zato što su svojom malom silom pokušali da pobede veliku silu moćnih imperija. Štaviše, ona daje i primere imperija koje su i pored nekih poraza i gubitaka ipak ostajale dovoljno moćne da male, susedne narode drže u svojoj vlasti. Tek po propasti starih, mogle su nastati nove imperije, i mali se osloboditi njihovog pritiska.

Odgovoran državnik i političar ne rizikuje opstanak svog naroda. Naravno, neko ko ne snosi odgovornost može da govori jedno ili drugo, baš zato što odgovornost nije na njemu.

Naravno da Srbija treba da proceni kada je trenutak povoljan za promenu kursa, a ne da slepo srlja. Sada još nije došao taj čas.
Preporuke:
5
2
70 ponedeljak, 14 novembar 2016 03:18
Student, anonimnom komentatoru
Da li ce ona propasti sutra ili za hiljadu godina je nevazno za moj stav.Istorija upotrebljena da bi se reklo cekaj jos, ne cini nista, je uvek ideoloska.


Važno je.

Ako propada sutra, ako gubi svu svoju moć, onda Srbija može da traži neku novu silu uz koju bi se svrstala.

Ako propada tek za hiljadu godina, Srbija ne sme ni danas ni sutra da radi protiv nje, pošto je u njenom direktnom domašaju.
Preporuke:
5
0
71 ponedeljak, 14 novembar 2016 03:39
Student, anonimnom komentatoru
Ono sto zauzimanje institucija od 5. oktobra i iz njega izniklo partijasenje, razlikuje od prethodnih oblika partijasenja (u kraljevini i komunizmu) je sluzenje stranom interesu, koji nastavlja da se ostvaruje u zamenu za prepustanje Srbije partokratijama


Dakle, strane službe su našle pogodne tle. Ne možemo svu krivicu za partijašenje staviti na Zapad. Služenje stranom interesu je (samo) dodatak sistemu koji je već pre toga decenijama nepravilno funkcionisao i koji polako dovodi do urušavanja države koju iznutra izjeda. Eto vam jednog dužeg istorijskog procesa.
Preporuke:
6
0
72 ponedeljak, 14 novembar 2016 03:50
Student, anonimnom komentatoru
Konacno, borba protiv nasilja, kojim je oteto KiM, prava na etnicko ciscenje, koje Zapad nekima daje, borba za istinu, je vaznija od laznih osmeha medicinskih sestara i lazne zabrinutosti za Savamalu, dok vam desetine hiljada sunarodnika zivi u aparthejdu, a stotine hiljada su proterane iz svojih domova.


Ja ne sporim da je nad Srbima izvršeno etničko čišćenje na Kosovu (i drugde). Ali, kosovski problem ne može biti izgovor da država i društvo ne funkcionišu u drugim oblastima. Ne očekujte da će milioni građana pristati na loše bolnice, loše zdravstvo, nikakvo školstvo, glomaznu i sporu administraciju, neefikasno i nepravično sudstvo u ime jedne vrlo maglovite borbe za Kosovo - maglovite zato što je niko zaista ne vodi, već o njoj samo govori sa bezbedne udaljenosti, najčešće iz centra Beograda.

Nadam se da uslov da rad medicinskih sestara shvatite kao prioritetan neće biti situacija da Vama ili nekome iz Vaše porodice od tog rada bude zavisilo zdravlje.
Preporuke:
5
1
73 ponedeljak, 14 novembar 2016 04:08
Student, anonimnom komentatoru
Ima nesto i u moralu, nije sve u racunu kada ce Amerika propasti i osmehu.


Moral. Mogli bismo diskutovati o tome šta je moralno da Srbija kao država sada radi. Sada je suviše kasno da napišem nešto više o tome. Ukratko, mislim da je preče brinuti o svakodnevnom životu pošto je to bitka koja se može dobiti, posebno u odnosu na neke bitke koje se moraju izgubiti i koje narod ne želi da vodi.
Preporuke:
4
0
74 ponedeljak, 14 novembar 2016 10:41
DrJelaBisic
Za studenta:Moram da napomenem da stalno imamo pred sobom americki kapitalizam,koga oni sire po svetu.I po tzv Zapadu,i po zemljama tzv treceg sveta.Postoje mnoge drgacije forme kapitalizma.UAE su,naravno,kapitalisticka drzava(istina sa primesama robovlasnstva(kao SAD pre gradjanskog rata-imali su robove)I plemenskog drustva(karakteisticno za islamske zemlje)Ali UAE su socijalna drzava,za svoje gradjne.Nr samo da se deo prihoda od nafte deli gradjanma,posredno I neposredno(kroz zdravstvo,skolstvo,stipendije,infrastrukturu,stanove za"siroinju"i sl)Vec svaki gradjan8n moze da se obrati vladaru(ima jedan dan u nedelji(petak)za prijem)I obicno dobije sta zeli.Kada je moj kolega,koji je studirao u Bgdu,dobio rak,poslat je o trosku emira u London,u najbolju kliniku na svetu,u de luks sobu-apartman.Posto je njegvva zena plakala ko ce da ga sluzi u bolnci(ima sestara I bolnicarki,naravno)emir je I nju poslao,u skup londonski hotel,da ne svisne.Kazite mi:kada bi to dobili u SAD?...
Preporuke:
1
3
75 ponedeljak, 14 novembar 2016 10:47
moje mišljenje
"U predizborne svrhe srpsku istoriju koriste od kraja osamdesetih naovamo razne samoproklamovane patriote, koji su uspeli da izgube sve čega su bili samoproklamovani branioci, sve sem svojih fotelja, sigurnih i plaćenih radnih mesta u državnim agencijama i pristupa budžetu iz koga su zahvatali i obezbeđivali sebe i svoje potomke, dok je za to vreme običan narod živeo sve lošije."

Dali ste odličnu dijagnozu naše "patriotske elite." I mnogo pre kraja devedesetih. Ne zna se ko nam je u bližoj istoriji, pa i daljoj, više štete naneo da li Zapad (SAD, Nemačka) koji je rasturio SFRJ, ili samozvane patriJotske elite bez kojih to ne bi glatko išlo, a koje su se debelo okoristile na nesreći naroda. Bez tog sadejstva stranih i domaćih elita i naše gluposti i primitivizma, ne bi mi ovako duboko potonuli i - ništa mi tu menjali ne bi? Nekako je uvek bilo "logično" da su svi drugi krivi! Na naš propali sistem prirodno se namagnetisala rđa. Kako to da usvajamo uvek sve najgore od drugih?!
Preporuke:
5
2
76 ponedeljak, 14 novembar 2016 11:32
DrJelaBisic 2
...Tu paznju i zahvalnost.On nije bio cak ni drzavljanin(a ni ona)vec je ceo radni vek bio sef aodeljenja drzavne bolnice.I nije jedini takav.SArabija je sve samo ne demokratska drzava,ali I njihov kralj prima molbe,placa zenidbe onima koji to ne mogu I sl.Svaki Saudijac(a od nedavno-i svaka Saudijka)mogu da dobiju stipendiju da studiraju prakticno sta zele,u inostranstvu,na najpoznatijim fakultetima,a sve u procesu tzv saudizacije.Posle vrlo kratke obuke u rukovodjenju,oni su predodredjeni da budu sefovi razlicitih institucija(skola,bolnica,administracije I sl)Toga nema u SAD.Skadinavski model kapitalizma,koji mnogi od vas poznaju,neposredno ili od drugih,je neuporediv sa sistemom u SAD.On pre svega pociva na izuzetnim karakteristikama Skandinavaca,na njihovom mentalitetu.Kad je sef uprave amerikih zatvora posetio Svedsku,pokazali su mu jedan zatvor,celije koje lice na apartmane,sa TV I friziderima,automatskim ves masnama I s.On se smejao,i tvrdio da se sale,i prikazuju mu hotel...
Preporuke:
1
2
77 ponedeljak, 14 novembar 2016 12:57
ludi skretničar
Mimo teme,

Ne bi bilo loše da Ristivojević pojasni razloge poništavanja doktorske disertacije Slobodana Beljanskog, oko čega se trenutno podigla prilična prašina u stručnim krugovima.
Preporuke:
4
0
78 ponedeljak, 14 novembar 2016 14:00
DrJelaBisic 3
...Ceo sistem je u Svedskoj zamisljen da ukazuje kriminalcima da je moguce ziveti bez krimiala,zato Svedska ima najmanje povratnika,ali to je moguce u Svedsoj,a ne u SAD,ili,ne daj Boze,Srbiji.Sad bih se vratila direktno Vasim komentarima.Slazem se sa Vama da imperije(mogu da)propadaju dugo,vekovima,i da mi,prosto bioloski,kako sada stoje stvari,to necemo docekati.
Preporuke:
0
2
79 ponedeljak, 14 novembar 2016 15:37
DrJelaBisic 4
"Opredeljivanje"Srbije,u vidu nadobudnog teranja inata I zaletanja,naravno da nista dobro nece doneti,kao ni preterano oslanjnje na SAD I cekivanje da ce SAD I EU da nam srede drzavu.Bas ih briga.To mozemo I treba da uradimo sami.Da svako,za sebe I svoju porodicu ucini sto vise moze.Da osnivamo preduzeca,zadruge,zadruzne banke I stedionice,da trgujemo sa nama prijateljskim zemljama,da osnivamo privatne skole,bolnice,ambulante,domove za stare,ustanove za negu bolesnh,da to sve posluje po moralnim principima(po cenu nesto manjeg profita,ali sa profitom)da zbrinjavamo sirotinju,da skolujemo (I)tudju decu,da budemo mecene I ktitori,dobrotvoti...A ne samo da cekujmo od drzave da uradi ovo ili ono,a da od svojih neprijatelja ocekujemo da vode racuna o nama bolje nego sto to sami cinimo.Da radjamo decu,jer ona su nasa buducnost.
Preporuke:
0
2
80 ponedeljak, 14 novembar 2016 17:30
Student, Zvonimiru
Ne vidim zasto bi se oporavak Srbije iskljucivo vezivao za model koji podrazumeva kompromis sa onima koji Srbiju uporno ciljano smanjuju.


Zato što su do sada oni uspeli da nametnu svoju volju bez obzira na to da li smo mi iz prve prihvatili njihovu ponudu ili ne. Setimo se Ahtisarijevog plana. Zapad je prvo njega ponudio i on je sadržao elemente koji su bili povoljni za Srbe, bez obzira na to što je predvideo nezavisnost Kosova. Mi smo taj plan odbili, Kosovo je svakako proglasilo nezavisnost, i sada se naša vlast trudi da dobije te elemente Ahtisarijevog plana. Daleko od toga da mislim da je to dobar plan, ali je bolji od onoga za šta sada možemo da se izborimo. Nažalost.

Tako smo se usprotivili 1999. pa smo bombardovani i opet je Zapad dobio šta je hteo iz prostog razloga što je imao dovoljnu silu da to ostvari. Mi smo samo uzalud trpeli bombardovanje, koje je bilo tragično i nepravedno.
Preporuke:
3
3
81 ponedeljak, 14 novembar 2016 17:38
Student, Zvonimiru
Svi ti primeri, ali i mnogi drugi, pokazuju da mi moramo prvo da procenimo u koje političke, ekonomske i strateške bitke smemo da uđemo, a u koje ne. Politika, naročito spoljna, nije uvek stvar izbora između dobra i zla za svoj narod, već uglavnom izbora između manjeg i većeg zla.

Vi ste, doduse, vec napisali razlog takvog promisljanja videvsi Rusiju i Kinu kao nesto "daleko". U geografskom smislu Sjedinjene Drzave su dalje od Rusije. Naravno, njihov uticaj nam je ne samo u susedstvu, vec i u nasoj sopstvenoj zemlji.


Sjedinjene države su geografski daleko, ali evropski deo Zapada nije. Pored toga, NATO ima brojne baze u Evropi, u njima je američka vojska, a geografski nas okružuje. U nekoj podeli sveta na interesne zone, mi smo se našli u onoj u kojoj dominira Zapad.
Preporuke:
3
2
82 ponedeljak, 14 novembar 2016 17:52
Student, Zvonimiru
Sustina je da se americki uticaj povuce, po mogucstvu i sasvim neutralise. Jer je po Srbiju poguban. Promena geopoliticke scene vec dobrano traje. Kao sto se scena menjala devedesetih, tako se menja i sada. Sa tom cinjenicom se sada treba uskladiti. To se ne postize nastavljanjem dosadasnje politike. Za pocetak, trebalo bi odlucnije zastupati SVOJE, srpske interese.


Trebalo bi odlučnije zastupati svoje interese i to je moguće i sada, samo što su naši političari u velikoj meri nezainteresovani da urade i ono što mogu.

Geopolitička scena se menja i to će se najviše osetiti u Istočnoj Aziji, koja će postepeno preći u kineske ruke. Zapad će, ipak, zadržati primat u ovom delu sveta. Naš region mu neće biti prioritetan, ali će odgovoriti ako oseti da mu neko pravi strateške probleme.
Preporuke:
3
2
83 ponedeljak, 14 novembar 2016 17:57
Student, @DrJelaBisic
Slažem se, ni Amerika ni EU neće sređivati našu državu, niti je američki vid kapitalizma onaj koji moramo da usvojimo.
Preporuke:
2
0
84 utorak, 15 novembar 2016 01:26
@Student
Istorija nije nikakva uciteljica, jos je Aristotel uvideo da vise mozemo nauciti iz mita, nego iz istorije, koja govori samo o pojedinacnim dogadjajima.I Srbe je kroz 500 ropstva vodio mit, istorija ih nikada ne bi mogla navesti na ustanak, naprotiv, primeri prethodnih pobuna, doveli bi do jos 500 godina ropstva.To o cemu Vi pisete nije istorija vec filosofske spekulacije o istoriji, o njenim pravilnostima, pokretackim uzrocima, posledica pokusaja da se od istorije napravi "nauka" i koji imaju ideolosku osnovu.Pricu da "zivot ne moze da ceka" je ispricao Tadic.Taj pokusaj da se "svakodnevni zivot" izdigne na nivo svetog cilja, da se politika sa nivoa drzave svede na svakodnevlje i jeste temelj elitizacije politike i ideologizacije istorije, kojom ima ko da se bavi, a ti gledaj od cega ces da zivis, da li se medicinske sestre smese.To je politika "u se, na se i poda se", a o drzavi ce brinuti pametniji, cime se covek svodi na svinju u automobilu.Cilj toga i jeste prihvatanje...
Preporuke:
1
2
85 utorak, 15 novembar 2016 01:42
@Student
...nezavisnosti KiM dok ljudi gledaju u nasmesene medicinske sestre.Pricu o zakonima, ispricao je Kostunica.Pricu o ratu i sankcijama, povratku u devedesete, svi zajedno i ja Vam rakoh da me sa time ne mozete zastrasiti, jer sam prosao sve to, kao i pricu o tome.Kako cemo izgubiti Vojvodinu, Rasku, Vlasku, time sto cemo prekinuti evrointegracije?Ko ce nam ih oteti, isti oni sa kojima pregovaramo o EU integracijama, da bismo sutra zajedno sa njima, usaglasavali spoljasnju politiku i bili protiv onih koji nam nisu oteli KiM, niti bi nam oteli Vojvodinu, Rasku, Vlasku...Vi zapravo nudite, kao i G-18++, samo jos vise istog, ponavljate ono sto slusam 15 godina i jos ismevate ljude da su "geopoliticari", ne znajuci koja su njihova obrazovanja i da za neka, npr mene, Radulovic ne predstavlja nikakvu pamet, koja ce da se bavi "istorijskim pitanjima", dok se ja kaljugam u svakodnevlju.To vracanje istog, u licu Kostunice,Tadica,Dinkica,Vucica,Radulovica i jeste cilj neopredeljivanja.
Preporuke:
1
2
86 utorak, 15 novembar 2016 02:01
@Student
Da zakljucim:
1)zalazete se za neopredeljivanje, a zapravo nastavak evroatlanskih integracija (nije sada vreme za opredeljivanje, ali je uvek vreme za evroatlanske integracije)

2)zalazete se za prihvatanje nezavisnosti KiM, jer ka tome vode evrointegracije, za neopredeljeno okretanje protiv Rusije, jer i ka tome vode evroatlanske integracije i usaglasavanje spoljne politike, tim lakse ce se progurati nezavisnosti KiM,

3)za ulazak u NATO,koji je bombardovao Srbe u RSK Krajini,R Srpskoj i Srbiji, omogucio i opravdao etnicko ciscenje iz Hrvatske i sa BiH, jer ka tome vode evrointegracije(ako udjemo u EU i "usaglasimo" spoljasnju politiku, potpuno je besmisleno da ne prihvatimo i "odbrambenu"(zapravo agresivnu))

To je ono sto Vi zovete neopredeljivanje!?

A ljudima nudite "svakodnevni zivot", dok ce "istorijskim pitanjima" da se bave pametniji, Radulovic i Brodel
Preporuke:
1
2
87 utorak, 15 novembar 2016 15:54
Majstor Bob
Predlažem da Vučku damo nadimak: Buridanko.

Vučko Buridanko, kako to europski zvuči!

Ovog studenta možemo zvati magarence.
Preporuke:
2
2
88 utorak, 15 novembar 2016 16:34
jeste, jeste
Naravno uvek zaključak i dr Bisić za kraj. Tušššššššššššš Pametnom dovoljno.
Preporuke:
2
0
89 utorak, 15 novembar 2016 17:15
Student, anonimnom komentatoru
Istorija nije nikakva uciteljica, jos je Aristotel uvideo da vise mozemo nauciti iz mita, nego iz istorije, koja govori samo o pojedinacnim dogadjajima.


A ako se posmatra kao celina, recimo kao organizam procesa dugog, srednjeg i kratkog trajanja, što je tek jedan od mogućih pogleda, istorija ipak ne govori (samo) o pojedinačnim događajima.

I Srbe je kroz 500 ropstva vodio mit,


Za početak, Srbi nisu bili 500 godina u ropstvu, već 300 i nešto. :) A kao drugo, period od kraja Srednjeg veka pa do početka dvadesetog se razlikuje od današnjeg. Mi smo već jednom prošli kroz proces nacionalnog romantizma i nećemo u istu reku moći da upadnemo dva puta. Mit danas nije dovoljan, a nije ni potreban prosečnom običnom čoveku, koji se mnogo razlikuje od prosečnog običnog Srbina iz Novog veka i po obrazovanju, i po životnim prioritetima, i po mogućnostima, i po željama i potrebama...

Formula koja je važila pre 400 godina važila je tada. Ne možemo je oživeti sada.
Preporuke:
3
0
90 utorak, 15 novembar 2016 17:20
Student, anonimnom komentatoru
Pricu da "zivot ne moze da ceka" je ispricao Tadic.


Život zaista ne može da čeka i to se sada jasno vidi. Zašto mislite da 30 000 mladih ljudi svake godine napušta Srbiju? Sigurno ne zato što ih boli geostrateški gubitak Kosova (inače ne bi mahom išli na Zapad), već zato što im svakodnevni život nije kvalitetan, zato što ne žele da žive u zemlji koja uskoro neće moći da ih leči, gde će im deca dobijati zaostalo obrazovanje, gde neće moći da nađu posao koji im omogućava dostojanstven život. Krivci za to stanje su koliko kosovofanatici, toliko i evrofanatici.
Preporuke:
3
0
91 utorak, 15 novembar 2016 17:25
Student, anonimnom komentatoru
Taj pokusaj da se "svakodnevni zivot" izdigne na nivo svetog cilja, da se politika sa nivoa drzave svede na svakodnevlje i jeste temelj elitizacije politike i ideologizacije istorije, kojom ima ko da se bavi, a ti gledaj od cega ces da zivis, da li se medicinske sestre smese. To je politika "u se, na se i poda se", a o drzavi ce brinuti pametniji, cime se covek svodi na svinju u automobilu.


Ja ne govorim da čovek treba da brine samo o svojim neposrednim egzistencijalnim potrebama, već da država i elita moraju da posveti maksimalnu pažnju ugroženoj egzistenciji našeg naroda. Do dana današnjeg se time niko nije bavio na način koji treba, pod izgovorom Kosova i samoproklamovanog patriotizma, ili puta EU i samoproklamovanog evropeizma.

Šta mislite da čovek treba da radi danas u Srbiji: da se bori da preživi, ili da sav svoj život posveti geostrateškoj borbi za Kosovo? Možda neko ko je situiran može da raspreda o Kosovu, ali neko ko jede jednom dnevno ne može.
Preporuke:
3
0
92 utorak, 15 novembar 2016 17:32
Student, anonimnom komentatoru
O tom gladnom čoveku koji jede jednom dnevno, koji mesecima čeka na specijalistički pregled, kojem poslodavac preti otkazom ako ne pristane na praktično celodnevno radno vreme u ponižavajućim i iscrpljujućim uslovima, ne brine niko od elite i državnih činovnika.

Samoproklamovane patriote govore tom čoveku da doručkuje mitove i epske pesme, i da se strpi, da ne misli o sebi pošto je to sebično, budući da država ima mnogo bitniji problem, a to je Kosovo.

Samoproklamovani evropejci govore tom čoveku da je sam kriv, da je glup, lenj, nedovoljno pametan, i da ne zaslužuje ništa bolje i da mora da pristane na takav položaj pošto to zahteva viši cilj, ulazak u EU.

Tužna istina je da su i jedni i drugi samoproklamovani savetnici zapravo dobro situirani. Svi oni primaju fine plate u javnom sektoru, što kao činovnici u brojnim državnim agencijama, što kao kabinetski profesori na fakultetima ili razni aktivisti i lobisti u NVO-ima.
Preporuke:
3
0
93 utorak, 15 novembar 2016 17:37
Student, anonimnom komentatoru
Običan čovek ne treba da prepusti visoku politiku eliti inače će ona zloupotrebiti svoju moć, ali je mora naterati da tu moć primeni kako bi ovo društvo, koje se decenijama urušava baš na tom baznom delu: zdravstvo, školstvo, privreda, radni uslovi, uspelo da stane na zdrave noge. Kosovo i EU ne smeju i ne mogu biti izgovor.

Cilj toga i jeste prihvatanje nezavisnosti KiM dok ljudi gledaju u nasmesene medicinske sestre.


Kada odete u bolnicu medicinska sestra treba da bude dovoljno plaćena i da ima dovoljno dobre uslove rada da bi mogla da vam pomogne, isto kao i lekari, a ne da vas prepusti sudbini zato što 99% vremena mora da provede misleći na Kosovo.
Preporuke:
3
0
94 utorak, 15 novembar 2016 17:57
Student, Majstoru Bobu
Predlažem da Vučku damo nadimak: Buridanko.

Vučko Buridanko, kako to europski zvuči!

Ovog studenta možemo zvati magarence.


Što se Vučka tiče, možete ga zvati kako hoćete.

Što se tiče mog nadimka, ako hoćete da vređate, barem budite duhoviti. :)
Preporuke:
4
1
95 utorak, 15 novembar 2016 18:41
ništa lično@student
E da je sreće da ima više lepo vaspitanih i pametnih studenata koji razmišljaju u kakvoj državi žele da žive i koji su spremni da izdvoje malo vremena i za druge.
Za duhovitost je potrebna inteligencija.
Preporuke:
2
0
96 utorak, 15 novembar 2016 21:59
@Student
316 godina ukljucujuci i ovih 16 od 5. oktobtra.Odlucite se ili je istorija uciteljica zivota ili se sve menja, pa se ne moze dva puta u istu reku.O nejedenju i nesipanju KiM u traktore, sve je vec receno.Posto pod neopredeljenoscu podrazumevate prihvatanje Ahtisarijevog plana, znaci i nezavisnosti KiM, ulazak u EU i usaglasavanje spoljasnje politike, sto znaci i sukob sa Rusijom i svakim na koga EU pokaze prstom, ne vidim cemu prica o istoriji i cekanju na propadanje Amerike.Kada Amerika propadne, mi cemo vec priznati nezavisnost KiM, biti u sukobu sa svim "neprijateljima" Amerike, pa ne vidim sta da cekamo.Ja jesam "samoproklamovani patriota", ne vidim ko bi me drugi proklamovao, Vi, Radulovic?Sa druge strane, ne moze se biti "samoproklamovani evropejac".Zna se ko proklamuje "evropejce", ako ne znate pitajte Vucica.Ipak, u jednom se slazemo, politiku prihvatanja nezavisnosti KiM, ulaska u EU i sukoba sa Rusijom, ste prepoznali u Radulovicu i njegovom G-18++ i ja sam isto.
Preporuke:
1
2
97 utorak, 15 novembar 2016 23:18
Majstor Bob
@Student

Nisam imao ideju...šta ja znam...

npr. futurističko magare sa genetski modofikovanim životom u titanijumskim organima koji ne mogu da čekaju? tako nešto.
Preporuke:
1
3
98 sreda, 16 novembar 2016 01:02
Student, anonimnom komentatoru
Odlucite se ili je istorija uciteljica zivota ili se sve menja, pa se ne moze dva puta u istu reku.


Zapravo, i jedno i drugo. Epohe dolaze i prolaze, svaka nosi svoje karakteristike, ali neki obrasci se ponavljaju i neki procesi traju i kroz nekoliko epoha.

O nejedenju i nesipanju KiM u traktore, sve je vec receno.


Jeste.

Posto pod neopredeljenoscu...


Uopšte nisam govorio o neopredeljenosti.

ne vidim cemu prica o istoriji i cekanju na propadanje Amerike.


To je odgovor na poruke da Srbija sada mora da se okrene od Zapada i okrene drugim silama uz argument da Zapad slabi i da propada za koji dan.
Preporuke:
2
0
99 sreda, 16 novembar 2016 01:09
Student, anonimnom komentatoru
Ja jesam "samoproklamovani patriota", ne vidim ko bi me drugi proklamovao, Vi, Radulovic?


Recimo, patriotska dela, doslednost stavovima u smislu da ste svoj život ustrojili prema patriotskim idealima za koje se zalažete.

Sa druge strane, ne moze se biti "samoproklamovani evropejac".Zna se ko proklamuje "evropejce", ako ne znate pitajte Vucica.


Svi su oni samoproklamovani i lažni. Pravo evrofilstvo (da ne kažem evropejstvo) nije slepo obožavanje zapadne politike, već baštinjenje kulturnih i naučnih dostignuća Zapadne civilizacije.

Ipak, u jednom se slazemo, politiku prihvatanja nezavisnosti KiM, ulaska u EU i sukoba sa Rusijom, ste prepoznali u Radulovicu i njegovom G-18++ i ja sam isto.


Ne znam da li sam negde to napisao, ali dok za drugo i delimično prvo mogu da se složim, za treće nisam siguran. DJB je suviše usmeren na unutrašnja pitanja i još se nije dovoljno odredio po pitanju spoljne politike.
Preporuke:
3
0
100 sreda, 16 novembar 2016 01:17
Student, anonimnom komentatoru
316 godina ukljucujuci i ovih 16 od 5. oktobtra


Kratka digresija. Ubrajate li i godine tokom kojih je DSS bio na vlasti u godine ropstva?

Kada Amerika propadne, mi cemo vec priznati nezavisnost KiM, biti u sukobu sa svim "neprijateljima" Amerike, pa ne vidim sta da cekamo.


Kada Amerika propadne, svet ce imati sopstvenu geopoliticku sliku, koja ce biti proizvod tog istorijskog trenutka i ranije istorije. Srbija ce, shodno toj slici, tada birati svoj put. Inace, saveznistva i neprijateljstva nisu konstanta u istoriji. Nemacka je bila ljuti francuski protivnik, pa danas nije. Stavise, moj je strah da ce Albanci biti mnogo interesantniji saveznik na Balkanu nego Srbi iz prostog razloga sto postoji verovatnoca da nas za neko vreme demografski nadjacaju.
Preporuke:
4
0
101 sreda, 16 novembar 2016 01:19
Student, Majstoru Bobu
Ako Vam tako duša ište. :) Lepota je u oku posmatrača.
Preporuke:
5
0
102 sreda, 16 novembar 2016 08:25
kraj
Kako niste primetili student istorija se deli u dva razdoblja: pre Slobe i posle Slobe. Koliko se SPS-ovaca posle 05.oktobra učlanilo u DSS - predsednik Srbije Koštunica, iz računa?! O čemu dalje? Ostatak Dačić, Krkobabić i Vulin nisu vredni komentara. Mnogo su silni. A sve je to jedna ista politika od devedesetih do danas. Petog oktobra samo je srušen Milošević, ali se nisu desile očekivane promene zbog čega je narod i izašao na ulice. Tako nam i treba. Korov nikne gde god stigne. Evo nama Šešelja ponovo.
Preporuke:
3
3
103 sreda, 16 novembar 2016 11:44
@Student
Da, racunam i vladavinu DSS-a, koji je nastavio djindjicevsku politiku priblizavanja EU i NATO i zapoceo pregovore "bez prejudiciranja resenja" o delu svoje teritorije i to jos u koaliciji sa DS i G-17+(tadasnji Radulovic).Da bi Milosevic bio srusen, a tada sam ja bio "Student", bila je neophodna pobeda na izborima, dakle i tada su izbori bili merilo, tako da Milosevic nije bio diktator, a i da je bio, nije radio za neku drugu drzavu, kao sve petooktobarske demokrate.Istorija se malo menja , malo traje, a ono sto traje je njena politicka zloupotreba.Itorijski dogadjaji su pojedinacni, bez obzira na duze ili krace vremensko trajanje, a istorijske pravilnosti ne postoje.Radulovic se nije izjasnio o spoljnoj politici, pa ima vremena, jer Amerika nece propasti jos par vekova, a onda...Sto se mene tice, ne mora, argumenti vas, koji ga podrzavate, su mi odavno poznati, pa i politika koja ih koristi.Prekid evrointegracija je jedini kraj vecitog vracanaja te politike u liku Kostunice...
Preporuke:
1
1
104 sreda, 16 novembar 2016 11:53
@Student
...Tadica, Vucica i, u najavi, Radulovica, kao i argumenata o jedenju KiM i zakonima (Kostunicinom "zakonskom preutemeljenju", he,he,he), koji ce sve resiti, samo da ih donesemo, da ih EU i MMF dopuste, da ih primenimo,...Napisah i previse, dovoljna je bila samo prva recenica iz mog prvog obracanja Vama, da smo neutralni u odnosu na Rusiju, ali ne i Zapad i Vase pisanije protiv opredeljivanja, pa da sve bude jasno.Medicinske sestre su bile cist kiceraj.
Preporuke:
0
4
105 sreda, 16 novembar 2016 18:03
Student, anonimnom komentatoru
Itorijski dogadjaji su pojedinacni, bez obzira na duze ili krace vremensko trajanje


Jesu, ali su uvek deo šire slike koja se može uočiti tek kada se istorija posmatra kao celina, tek kada se vremensko razdoblje u kome se pojedinačan događaj desio shvati kao kontekst tog događaja.

kao i argumenata o jedenju KiM i zakonima


To su argumenti običnog čoveka u Srbiji: onog ko nije imao sreće ili veze da se uhlebi u neku državnu firmu. Ako to ne razumete, onda ste se otuđili od tog naroda.

Medicinske sestre su bile cist kiceraj.


Ta metafora je ispunila svrhu i pokazala da elita (samoproklamovana ili stvarna) ne sme da zanemari kvalitet života naroda koji treba da vodi.

.Napisah i previse, dovoljna je bila samo prva recenica ... pa da sve bude jasno


Ne, moralo se odgovarati i argumentovati.
Preporuke:
6
0
106 sreda, 16 novembar 2016 18:07
Student, anonimnom komentatoru
Prekid evrointegracija je jedini kraj


Preopasno u ovom trenutku.

tako da Milosevic nije bio diktator, a i da je bio, nije radio za neku drugu drzavu, kao sve petooktobarske demokrate.


Glavno je pitanje da li je Milošević radio za svoju državu i narod. Sa ove vremenske distance da se zaključiti da je vrlo neracionalno pristupao nacionalnim pitanjima i da nije uspeo da minimizuje gubitke, a mogao je.
Preporuke:
7
2
107 sreda, 16 novembar 2016 18:16
Student @kraj
Te promene su morale doći, ali...
Preporuke:
4
0
108 ponedeljak, 21 novembar 2016 22:02
Sale
Stvarno bre...

Imaš očiglednog prijatelja, imaš očiglednog neprijatelja - a ti si kao neki 'balansero'; vodiš 'neutralnu' politiku, a pri tom težiš 'integraciji' sa neprijateljem. I još to proglašavaš 'mudrom' politikom.

Neko tu ima problema sa elementarnom logikom!?
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner